niedziela, 16 listopada 2014

GIT + Console2

Witam na moim blogu. Pierwszy wpis dotyczy najlepszego systemu wersji - GIT.

Wszyscy wiemy, że prawdziwi programiści nie korzystają z myszki. Wiedzą to i twórcy GIT-a. Po zainstalowaniu wersji dla Windows otrzymujemy dostęp do konsoli gita za pomocą standardowego wiersza poleceń - cmd, a wygląda to tak:


Co by tu wiele nie mówić, funkcjonalność domyślnego wiersza poleceń pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też powstała nakładka na cmd - Console2.
Co nam ona daje? Otóż pozwala na otwieranie wielu zakładek w jednym oknie, zaznaczanie i kopiowanie tekstu, definiowanie tła okna wraz z możliwością ustawienia jego przeźroczystości, definiowanie skrótów klawiszowych, dokowanie okna itd. Scott Hanselman poświęcił mu cały artykuł w którym opisuje jak skonfigurować Console2 pod swoje potrzeby, więc ja się nie będę powtarzał i odeślę Was do jego artykułu http://www.hanselman.com/blog/Console2ABetterWindowsCommandPrompt.aspx.

O czym ja chcę napisać to krótka instrukcja jak uruchomić konsolę gita w Console2.
Po zainstalowaniu jednego i drugiego narzędzia, odpalamy Console2, w menu wybieramy Edit - Settings:Naszym oczom ukaże się okno konfiguracji, w lewym menu wybieramy Tabs:


Za pomocą przycisku Add, dodajemy nową zakładkę i nazywamy np. Git Bash. Teraz w polu Icon podajemy ścieżkę do ikony gita (C:\Program Files (x86)\Git\etc\git.ico), a w polu Shell podajemy adres do konsoli gita z parametrami --login -i.

C:\Program Files (x86)\Git\bin\sh.exe --login -i

Klikamy OK i cieszymy się z konsoli gita w nowym, ładnym i wygodnym opakowaniu.


1 komentarz:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń